Barion Pixel

Anima Musicæ Kamarazenekar

– the Soul of Music . . .

+36 70 774 2412

Central European String Quartet 〰️

Anima Musicæ Kamarazenekar 〰️

Selmeczi Kvartett 〰️

Kállai Vonósnégyes 〰️

Dohnányi Quartet 〰️

Quartetto Speranza 〰️

Korossy Quartet 〰️

Accord Quartet 〰️

Sonus Cordis Kvartett 〰️

Deák Vonósnégyes 〰️

Szervánszky Kvartett 〰️

Kodály Vonósnégyes 〰️

Central European String Quartet 〰️ Anima Musicæ Kamarazenekar 〰️ Selmeczi Kvartett 〰️ Kállai Vonósnégyes 〰️ Dohnányi Quartet 〰️ Quartetto Speranza 〰️ Korossy Quartet 〰️ Accord Quartet 〰️ Sonus Cordis Kvartett 〰️ Deák Vonósnégyes 〰️ Szervánszky Kvartett 〰️ Kodály Vonósnégyes 〰️

Budapest Quartet Weekend
2022. április 8-10.

 

A Budapest Kvartett Hétvége ötödik alkalommal kerül megrendezésre 2022. április 8-10 között a Nádor Teremben. A BQW fesztivál a kamarazenei műfajok csúcsát, a vonósnégyest állítja a középpontba. Az élő koncertsorozat valódi kuriózum a magyar koncerttermek kínálatában, mivel évente egy-egy választott zeneszerző összes kvartettjét bemutatja, így adva átfogó képet a szerző életútjáról és zeneszerzői munkásságáról vonósnégyesei tükrében.
2022-ben a Budapest Quartet Weekend tematikája Wolfgang Amadus Mozart művei köré épül.

A hétvége házigazdái: Becze Szilvia, Bolla Milán és Tóth Endre.

Becze Szilvia

Bolla Milán

Tóth Endre



Az együttesekről:

Central European String Quartet

A CENTRAL EUROPEAN STRING QUARTET tagjai, a négy virtuóz zenész, Miranda Liu, Soós Máté, Máté Győző és Szabó Judit különleges, feltűnően egységes formációvá álltak össze. Külön-külön számtalanszor neves hazai és külföldi zenekarokkal játszottak, felléptek a világ legfontosabb koncerttermeiben. Innovatív projektek, izgalmas műsorok jellemzik munkájukat, többek között 2018-ban hirdették meg első alkalommal nemzetközi zeneszerzőversenyüket, amelyre 75 pályamű érkezett 27 különböző országból. A kvartett elkötelezett támogatója a kortárs klasszikus zenének és a ma élő zeneszerzőkkel közös projekteknek. Számos zeneszerző jelentkezett a világ különböző pontjairól, hogy az elismert CESQ mutassa be és tűzze repertoárjára szerzeményét. A kvartett olyan jelentős fesztiválok vendégeként szerepelt, mint például a Művészetek Völgye Fesztivál és a Klassz a pArton Fesztivál, valamint a New Millennium Kamarazenei Fesztivál rezidens zenekaraként is színpadra állt. Koncerteztek a Zeneakadémia Nagytermében, a Müpá-ban, Magyar Rádió Márványtermében, a Liszt Ferenc Emlékmúzeumban, a Magyar Nemzeti Galériában, az Óbudai Társaskörben és aMirabell Kastélyban, olyan elismert művészek társaságában, mint például Borbély László (zongora), BartoszKoziak (cselló), Klenyán Csaba(klarinét) és Bábel Klára (hárfa).


Selmeczi Kvartett

A SELMECZI KVARTETT a Nemzeti Filharmonikusok, a Budapesti Fesztiválzenekar tagjaiból alakult együttes, négy kiemelkedő muzsikus (Selmeczi Gábor, Bíró Ágnes, Ludmány Dénes, Kántor Balázs) szövetkezése, akik amellett, hogy magyarországi vezető zenekarok tagjai, mind keresett művészei az itthoni és a külföldi kamaraformációknak, fesztiváloknak. Számos versenyeredménnyel büszkélkedhetnek külön-külön, így a hangszeres tudás legjavát tudják kamatoztatni ebben az új formációban.
Repertoárjukon nem csak a klasszikus és romantikus vonósnégyesek szerepelnek, hanem különösen fontosnak tartják a kortárs zene legmagasabb szintű tolmácsolását. Ennek egyik tanúbizonysága az Auris Kiadó gondozásában hamarosan megjelenő lemezük, melyen Selmeczi György III., IV. és V. vonósnégyesét vették fel. 2022-ben új koncertsorozattal jelentkeznek, amely a vonósnégyes szerepét mutatja be a magyar zenében.


Anima Musicæ Kamarazenekar

A „zene lelkéről” elnevezett ANIMA MUSICAE KAMARAZENEKAR (művészeti vezetője G. Horváth László) Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő fiatal együttese, több nemzetközi verseny és hazai díj kitüntetettje, Budapest és Európa rangos helyszíneinek állandó szereplője.

Megalakulása óta olyan nívós koncerttermekben lépett fel, mint a budapesti Zeneakadémia, a Művészetek Palotája, a Magyar Rádió Márványterme, a bécsi Musikverein, a berlini Philharmonie a pécsi Kodály Központ vagy a szardíniai Teatro Verdi. Az együttes 2011 óta visszatérő vendége a Budapesti Tavaszi Fesztiválnak, a Klassz a pARTon Fesztiválnak, a Nomus Fesztiválnak, a Művészetek völgyének, a Budapesti Nemzetközi Gitárversenynek és az Ars Sacra Művészeti Fesztiválnak, részt vett a Budapesti Őszi Fesztiválon, a Nemzetközi Kodály Fesztiválon, a belgrádi Guitar Art Fesztiválon, a Pécsi Zenei Napokon és a Sassariban rendezett "I grandi interpreti della Musica 2013" sorozatán. Meghívásai során fellépett Európa-szerte (Franciaország, Olaszország, Ausztria, Németország, Szerbia, Montenegró, Szlovénia, Szlovákia, Lengyelország, Románia).

2011-ben az V. „Summa Cum Laude” Nemzetközi Ifjúsági Fesztiválon az együttes vonószenekari kategóriában első díjat nyert. 2012-ben kiérdemelte a magyar Junior Prima díjat, 2018-2020 között a „Nemzeti Ifjúsági Zenekar” cím birtokosa. 2021-ben Artisjus-díjjal jutalmazták. 2015-ben a Hungaroton kiadó gondozásában jelent meg Mozart-lemezük, majd nagyszabású sorozatuk, amely a romantikus vonósszerenádokat veszi sorra.

A kamarazenekar olyan neves művészekkel lépett fel, mint Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Kirill Troussov, Giovanni Guzzo, Fejérvári Zoltán, Sir James Galway, David Grimal, Rados Ferenc,Rolla János, Alexander Sitkovetsky, Várjon Dénes, Várdai István, Vásáry Tamás és Vigh Andrea.


Kállai Vonósnégyes

A KÁLLAI VONÓSNÉGYES (Kállai Ernő, Szajkó Géza, Dráfi Kálmán és Balázs István) 2015-ben debütált a Zeneakadémia Solti Termében Haydn, Bartók és Dohnányi műveivel. Megalakulásuk után mindössze fél évvel második díjat nyertek a milánói Societa Umanitaria Nemzetközi Zenei Versenyen, majd 2016-ban első díjat a Weiner Leó Kamaraversenyen. Kállai Ernő elkötelezett kamarazenészként olyan mesterektől tanulhatta a vonósnégyes repertoárt, mint Earl Carlyss a Juilliard Quartettből vagy Merry Peckham a Cavani Quartettből, de a vonósnégyes dolgozott együtt Devich Jánossal és Takács-Nagy Gáborral is. A kvartett olyan nagy múltú helyszíneken lépett fel, mint a Zeneakadémia, a Vigadó, a Művészetek Palotája, az Erkel Színház, a MOM Kulturális Központ, a Magyar Rádió Márványterme, az Óbudai Társaskör vagy a Fuga, de játszottak a veszprémi Auer Fesztiválon, a Zempléni Fesztiválon és a Quartettissimo Fesztiválon is. Egyesítve az amerikai és magyar iskolákat a Kállai Vonósnégyes egyedi interpretációi megidézik a kamarazene aranykorát.


Dohnányi Quartet

A DOHNÁNYI QUARTET története 2003-ban kezdődött a Zeneakadémián. Németh Géza és a Bartók vonósnégyes iránymutatásai mellett kezdték el a közös munkát, melyet a vonósnégyes irodalom gazdagságának és az együtt-játék örömének köszönhetően, azóta is lankadatlan lelkesedéssel és kíváncsisággal folytatnak. Az együttes Rondo Quartet néven indult el és működött másfél évtizeden keresztül, 2019-ben vette fel a Dohnányi nevet. Műsoraikban szívesen kötnek össze népszerű kvartetteket ismeretlen művekkel, első pillantásra nem látható összefüggés-szálakra felfűzve koncertprogramjaikat.

2017 óta vonósnégyes sorozattal jelentkeznek a BMC-könyvtárban. 2018 januárjában jelent meg első lemezük, Dohnányi Ernő két vonósnégyesével, 2019-ben pedig két újabb Dohnányi-művet vettek fel. Ezzel ők az első magyar vonósnégyes, akiknek előadásában meg lehet hallgatni Dohnányi összes quartettjét. Eddigi pályájuk során közös koncerteket adtak többek közt Rados Ferenccel, Stuller Gyulával, Csalog Gáborral, Fejérvári Zoltánnal és a Bartók Vonósnégyessel is. 2021-ben a Végh Sándor ösztöndíj-programban nyertek részvételi lehetőséget.

Az együttes tagjai Dóczi Áron és Pintér Dávid (hegedű), Tornyai Péter (brácsa) és Mód Orsolya (gordonka).


Quartetto Speranza

A QUARTETTO SPERANZA 2018-ban alakult formáció, ám tagjainak együtt muzsikálása már a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatott tanulmányaik alatt elkezdődött. Primáriusuk, G. Horváth László, a Junior Prima díjas AnimaMusicae Kamarazenekar művészeti vezetője, számos verseny díjazottja, aki hivatásának a kamarazenélést tartja. A 2018-ban kezdődő BQW életre hívója. A kvartett belső szólamai, Szabó Tamás hegedűművész és Fajd Gergő brácsaművész az AttitudeQuartet tagjaiként 2014-2018 között több kamarazenei verseny díjazottjai (2015 ISA Competition (Ausztria) – különdíj, 2016 Weiner Leó Országos Kamaraverseny vonósnégyes kategóriában I. helyezés). Szabó Tamás az AnimaMusicae Kamarazenekar alapító tagja, Fajd Gergő a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának brácsása. Az együttes csellistája, Háry Péter a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának és a Szent István Filharmóniának szólócsellistája, valamint a Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola gordonkatanára. A QuartettoSperanza fontosnak tartja a folyamatos műhelymunkát, ennek gyümölcseként az együttes eddig fellépett a Zeneakadémián, a Nádor Teremben, az Óbudai Társaskörben, a Kiscelli Múzeumban, a pécsi Zsolnay Központban, valamint előadóként több kortárs eseményen. A BQW rezidens együttese.


Korossy Quartet

A KOROSSY KVARTETT tagjai (Korossy-Khayll Csongor, Tóth Kristóf – hegedű, Osztrosits Éva – brácsa, Devich Gergely – cselló) 2018-ban kezdték meg a közös munkát, Kováts Péter mentorálásában. Fennállásuk következő évében megnyerték a Weiner Leó Országos Kamarazene Versenyt, és egyúttal meghívást kaptak a Quartettissimo Fesztiválra.A vonósnégyes minden tagja egyénileg is számos szakmai elismerést tudhat magáénak. A Junior Prima-díjak és a számos versenygyőzelem is erről tanúskodnak.Az elmúlt évek során részt vettek többek között a European Chamber Music Academy (ECMA) budapesti mesterkurzusán, továbbá számos elismert, rangos művész segíti őket a munkájukban, mint Kokas Katalin, Kelemen Barnabás, Keller András, Takács-Nagy Gábor, Johannes Meissl, Patrick Jüdt, Gulyás Márta vagy Pauk György.

Olyan neves fesztiválok résztvevői, mint a Kamara.hu Fesztivál, a veszprémi Auer Fesztivál, a Budapesten megrendezett Fesztiválakadémia vagy Bartók Tavasz. Számos hazai koncertteremben felléptek; többek között a Zeneakadémia Solti, illetve Nagytermében, a Régi Zeneakadémia koncerttermében, vagy a Magyar Rádió Márványtermében.2021-ben a nemzetközi Bartók Világversenyen − a döntőbe jutást követően − 5 különböző különdíjjal jutalmazták az együttest.

A Korossy Kvartett célkitűzése a méltán híres magyar vonósnégyes-hagyomány továbbvitele, illetve a minél szélesebb repertoár megismertetése, bemutatása a hazai, illetve a külföldi közönség számára.


Accord Quartet

Az ACCORD QUARTET 2001-ben alakult a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem négy hallgatójából. 21 éves fennállásuk alatt a zenei élet meghatározó egyéniségeivé váltak, több száz hangversenyt adtak, illetve számos ősbemutató is fűződik nevükhöz. Magyarországi koncertjeik mellett Európa szinte minden országában felléptek, például olyan neves koncerttermekben, mint a Brüsszeli Szépművészeti Múzeum (BOZAR), a Madridi Szépművészeti Múzeum, vagy a szentpétervári Ermitázs.

Neves zeneszerzők komponáltak nekik vonósnégyest: Fekete Gyula, Vajda János, Selmeczi György, Zombola Péter, Kákonyi Árpád. Továbbá Petrovics Emil, Kurt Schwertzig és John Corigliano vonósnégyeseit a szerzőkkel tanulták és játszották.

2005 júniusa óta a Magyar Állam két hegedűvel és egy csellóval támogatja az együttest, 2008 februárjától Guminár Tamás által készített Gasparo da Saló brácsa-kópia erősíti az együttes összhangzását.

Fontosabb díjaik: Junior Prima díj 2010, Brahms-verseny 1. díj, Ausztia, Pörtschach 2009, Weiner Leó Kamaraverseny 1. díj 2003, Bécs-Budapest-Prága Nemzetközi Nyári Akadémia: Thomastik-Infeld Díj 2003, Kodály Díj 2004, Bartók Díj 2005, Artisjus Díj 2008, Végh Sándor vonósnégyes-verseny 2012, Budapest, Különdíj. Tagjai: Mező Péter, Veér Csongor (hegedű), Kondor Péter (brácsa), Ölveti Mátyás (cselló)


Sonus Cordis Kvartett

A SONUS CORDIS (egészséges szívhang) Krulik Eszter és Lachegyi Róza alapították 2019-ben. Hitvallásuk alapján olyan művészek csatlakoztak a Sonus Cordishoz, akiktől nem áll távol a kortárs zene, az improvizáció, de a régi zenélés gyakorlata sem. Az alapvetően vonósnégyesként működő - de a duó formációtól akár az oktett létszámig bővülő - együttes a rendszeres koncertezés mellett kurzusokat szervez a fiatalabb korosztály számára országszerte. 2022. augusztusában másodszor rendezik meg a SONUS CORDIS NAPOKat, ahol 5 napon keresztül a kamarazene és az improvizáció lesz a fesztivál fókuszában. A Sonus Cordis újítása, hogy nem klasszikus értelemben vett tanórákat ad a diákoknak, hanem a művészekkel vegyes kamaracsoportok kialakításával a közös játékot kínálja a jelentkezőknek.

A Sonus Cordis Kvartett 2021 áprilisában a Zeneakadémia Nagytermében a “Studio 5” zeneszerzőinek új vonósnégyeseit mutatta be élő stream keretében, de játszottak már a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében, illetve állandó visszatérői a BMC, a FUGA, az Átkelő Galéria illetve a MURMO Szalon rendezvényeinek is. 2021. májusában és júniusában a Zeneakadémia Zeneszerzés tanszakának új vonósnégyeseit mutatták be a Zeneakadémia Solti Termében. Az ő nevükhöz fűződik továbbá a világhírű brit szerző, Thomas Adés: ‘The Four Quarters’ című művének magyarországi bemutatója.

Szintén 2021-ben a Sonus Cordis Kvartett elnyerte a Filharmónia Végh Sándor Vonósnégyes Ösztöndíját.


Deák Vonósnégyes

A Deák Vonósnégyes testvértagjai (Deák Márta, Deák Anna, Deák Sára, Deák György) gyermekkoruk óta játszanak együtt. Mindannyian a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szereztek diplomát olyan neves művészek osztályában, mint Perényi Eszter, Kelemen Barnabás, Ábrahám Márta és Koó Tamás. Márta zeneakadémiai évei után Pauk György londoni mesteriskolájában is képezte magát, és azóta mindannyian professzionális hazai szimfonikus zenekarok vezető művészeiként élik mindennapjaikat (Nemzeti Filharmonikusok, Pannon Filharmonikusok, Magyar Állami Operaház Zenekara). Sokszoros országos versenygyőztesek, számos állami és egyéb díj tulajdonosai, mint például a Weiner Leó Kamarazenei Verseny (2003, 2010, 2016) és a Fischer Annie Ösztöndíj (2010, 2013, 2015). Elkötelezett kamarazenészek, mestereik voltak Devich Sándor, Devich János, Keller András, Kováts Péter és Takács-Nagy Gábor. A vonósnégyesezés iránti szenvedélyüket hazai és külföldi fellépések alkalmával élik meg (Zágráb, Párizs, Budapest, Pécs, Bukarest, Prága, Amszterdam, Kuvait, Semmering, Genf, Stuttgart, Namur). Visszatérő vendégei a Budapest Quartet Weekend fesztiválnak.


Szervánszky Kvartett

A SZERVÁNSZKY QUARTET 2009-ben alakult Budapesten. Tanulmányaikat a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen kezdték el, ahol olyan neves művészektől tanultak, mint Rolla János, Devich Sándor és Botvay Károly. Pályafutásuk során lehetőségük volt részt venni az I.M.S. Prussia Cove mesterkurzuson Keller Andrásnál, továbbá a Fondazione Accademia Chigiana kurzuson Günter Pichler-nél, valamint a Nemzetközi Bartók Szemináriumon Pauk György hegedűművésszel dolgoztak együtt. A vonósnégyes 2010-ben Csehországban harmadik díjat nyert a Nemzetközi Leoš Janáček Quartet Versenyen és első díjat a Budapesten rendezet Weiner Leó Kamarazenei Versenyen. 2012-ben különdíjban részesültek a Végh Sánor Nemzetközi Vonósnégyes Versenyen. Az együttes eddig meghívást kapott Franciaországba, Angliába és Törökországba, valamint itthon is rendszeresen koncertezik a hazai közönség előtt. A vonósnégyest 2015-ben hallhatták a Quartettissimo fesztiválon és 2014-ben Budapesten a Barokk Fesztiválon, többek között. 2012-ben debütált névadója Szervánszky Endre zeneszerző születésének 100. évfordulója alkalmából tartott koncertjével.


Kodály vonósnégyes

A vonósnégyes 1966-ban alakult a Liszt Ferenc Zeneakadémia növendékeiből, KODÁLY Zoltán nevét 1972-ben vette fel. A magyar vonósnégyes-kultúra képviselői a hazai és külföldi pódiumokon. Az elmúlt évtizedekben sikerrel turnéztak majdnem minden európai országban, Amerikában, Japánban, Kínában, Indiában, Ausztráliában, Új-Zélandon. Hanglemezre vették többek között az összes Haydn, Beethoven és Schubert kvartettet. Az együttes életében kiemelten fontos Kodály Zoltán életművének bemutatása, valamint más magyar szerzők műveinek előadása. A vonósnégyes jelenlegi tagjai: Falvay Attila hegedű, Bangó Ferenc hegedű, Tuska Zoltán brácsa, Éder György gordonka.


A 2021-es BQW-fesztivál videó-galériája:

 
 

Az élő közvetítést szolgáltatja: az Anima Musicæ médiapartnere, a 4K Media Studio
www.4kmediastudio.hu


A 2019-es BQW-fesztivál képekben:

Fotók: © Pintér Balázs 2019


BQW corporate identity / logo / graphic design © Váray Péter 2018-2022
Szövegek, leírások / texts, descriptions ©
Borsos Kata 2018-2022