Anima Musicæ Kamarazenekar

– the Soul of Music . . .

+36 70 774 2412

 
 

Budapest Quartet Weekend
2020. augusztus 28-30.

A Budapest Kvartett Hétvége harmadik alkalommal kerül megrendezésre 2020. augusztus 28-30 között a Nádor Teremben. A minifesztivál a kamarazenei műfajok csúcsát, a vonósnégyest kívánja középpontba állítani a hazai klasszikus zenei élet kiemelkedő együtteseinek részvételével. Idén a 20. század egyik legnagyobb zeneszerzőjének összes vonósnégyese alkotja a műsort: Dmitrij Sosztakovics ritkán hallható tizenöt kvartettje csendül fel a fesztivál keretén belül. A fesztivál megálmodója, G. Horváth László hegedűművész ezúttal is a hazai zenei élet kiemelkedő együtteseit hívta meg, ráadásként az Anima Musicae Kamarazenekar szereplésével. A kvartett műfajához tökéletes miliőt kínált a Nádor Terem, Budapest egyik szecessziós gyöngyszeme, amely a fesztivál időtartama alatt gyertyafényben úszó, meghitt zenehallgatást biztosított.

A hétvége házigazdái: Kovács Sándor, Becze Szilvia és Tóth Endre.



Az együttesekről:

accord-quartett.jpg

ACCORD QUARTET

Az ACCORD QUARTET 2001-ben alakult a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem négy hallgatójából. 15 éves fennállásuk alatt a zenei élet meghatározó egyéniségeivé váltak, több száz hangversenyt adtak, illetve számos ősbemutató is fűződik nevükhöz. Magyarországi koncertjeik mellett Európa szinte minden országában felléptek, például olyan neves koncerttermekben, mint a Brüsszeli Szépművészeti Múzeum (BOZAR), a Madridi Szépművészeti Múzeum, vagy a szentpétervári Ermitázs.

Neves zeneszerzők komponáltak nekik vonósnégyest: Fekete Gyula, Vajda János, Selmeczi György, Zombola Péter, Kákonyi Árpád. Továbbá Petrovics Emil, Kurt Schwertzig és John Corigliano vonósnégyeseit a szerzőkkel tanulták és játszották.

2005 júniusa óta a Magyar Állam két hegedűvel és egy csellóval támogatja az együttest, 2008 februárjától Guminár Tamás által készített Gasparo da Saló brácsa-kópia erősíti az együttes összhangzását.

Fontosabb díjaik: Junior Prima díj 2010, Brahms-verseny 1. díj, Ausztia, Pörtschach 2009, Weiner Leó Kamaraverseny 1. díj 2003, Bécs-Budapest-Prága Nemzetközi Nyári Akadémia: Thomastik-Infeld Díj 2003, Kodály Díj 2004, Bartók Díj 2005, Artisjus Díj 2008, Végh Sándor vonósnégyes-verseny 2012, Budapest, Különdíj


ArtBp

ART BUDAPEST QUARTET

Az ART BUDAPEST QUARTETET 2016 szeptemberben alapította Stoll Péter az Anima Musicae Kamarazenekar tagjaiból. Lemezre vették Janacek 2.,valamint Dvorak F-dur (Amerikai) vonósnégyesét. Megalakulásuk óta felléptek többek között a Nádor teremben,az Óbudai Társaskörben, a pesterzsébeti Csili Művelődési Központban,a sülysápi Wass Albert Művelődési Központban, a kapolcsi Művészetek Völgyében,a Miskolci Operafesztiválon,valamint az első Budapest Quartet Weekenden játszották Beethoven cisz moll vonósnégyesét. Franciaországban a Párizsi Magyar Intézetben,Lilleben és Grenobleban vendégszerepeltek. Az együttes jelenlegi tagjai András Mátyás 1.hegedű, Báthori András 2.hegedű, Ribly Péter brácsa és Stoll Péter gordonka


DEÁK.jpg

DEÁK VONÓSNÉGYES

A DEÁK VONÓSNÉGYES testvértagjai gyermekkoruk óta játszanak együtt. Mindannyian a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szereztek diplomát, és azóta professzionális szimfonikus zenekarok művészeiként élik mindennapjaikat (Nemzeti Filharmonikusok, Magyar Állami Operaház, Pannon Filharmonikusok).

Elkötelezett kamarazenészek, a vonós-négyesezés iránti szenvedélyüket hazai és külföldi fellépések alkalmával élik meg (Zágráb, Párizs, Budapest, Pécs). Tagjai: Deák Márta, Deák Sára - hegedű, Deák Anna - mélyhegedű, Deák György - gordonka.


szervanszky.jpg

SZERVÁNSZKY QUARTET

A SZERVÁNSZKY QUARTET 2009-ben alakult Budapesten. Tanulmányaikat a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen kezdték el, ahol olyan neves művészektől tanultak, mint Rolla János, Devich Sándor és Botvay Károly. Pályafutásuk során lehetőségük volt részt venni az I.M.S. Prussia Cove mesterkurzuson Keller Andrásnál, továbbá a Fondazione Accademia Chigiana kurzuson Günter Pichler-nél, valamint a Nemzetközi Bartók Szemináriumon Pauk György hegedűművésszel dolgoztak együtt. A vonósnégyes 2010-ben Csehországban harmadik díjat nyert a Nemzetközi Leoš Janáček Quartet Versenyen és első díjat a Budapesten rendezet Weiner Leó Kamarazenei Versenyen. 2012-ben különdíjban részesültek a Végh Sánor Nemzetközi Vonósnégyes Versenyen. Az együttes eddig meghívást kapott Franciaországba, Angliába és Törökországba, valamint itthon is rendszeresen koncertezik a hazai közönség előtt. A vonósnégyest 2015-ben hallhatták a Quartettissimo fesztiválon és 2014-ben Budapesten a Barokk Fesztiválon, többek között. 2012-ben debütált névadója Szervánszky Endre zeneszerző születésének 100. évfordulója alkalmából tartott koncertjével.


Teljes dokumentum.jpg

QUARTETTO SPERANZA

A QUARTETTO SPERANZA frissen alakult formáció, ám tagjainak kamarázása már a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatott tanulmányaik alatt kezdődött. Primáriusuk, G. Horváth László, a Junior Prima díjas, Nemzeti Ifjúsági Zenekar címmel kitüntetett Anima Musicae Kamarazenekar művészeti vezetője, számos verseny díjazottja, aki hivatásának a kamarazenélést tartja. A 2018-ban kezdődő BQW életre hívója.

A kvartett belső szólamai, Szabó Tamás hegedűművész és Fajd Gergő brácsaművész az Attitude Quartet tagjaiként 2014-2018 között több kamarazenei verseny díjazottjai (2015 ISA Competition (Ausztria) – különdíj, 2016 Weiner Leó Országos Kamaraverseny vonósnégyes kategóriában I. helyezés, 2016 Dohnányi Ernő Országos Kamarazenei Verseny – kiemelt nívódíj).

Szabó Tamás az Anima Musicae Kamarazenekar alapító tagja, Fajd Gergő jelenleg a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának brácsása. Az együttes csellistája, Háry Péter 2015 óta a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarában dolgozik szólamvezetőként. A Budapesti Fesztiválzenekarban 2012 óta rendszeres kisegítő. A zenekari életben való aktív részvétele mellett 2018 szeptemberétől a Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola gordonkatanára.


ANIMA MUSICAE KAMARAZENEKAR

A „zene lelkéről” elnevezett
ANIMA MUSICAE KAMARAZENEKAR
- a Nemzeti Ifjúsági Zenekar 2018-2020 cím birtokosa - Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő fiatal együttese, több nemzetközi verseny és hazai díj kitüntetettje, Budapest és Európa rangos helyszíneinek állandó szereplője.

Megalakulása óta olyan nívós koncerttermekben lépett fel, mint a budapesti Zeneakadémia, a Művészetek Palotája, a Magyar Rádió Márványterme, a bécsi Musikverein, a berlini Philharmonie a pécsi Kodály Központ vagy a szardíniai Teatro Verdi. Az együttes 2011 óta visszatérő vendége a Budapesti Tavaszi Fesztiválnak, a Klassz a pARTon Fesztiválnak, a Nomus Fesztiválnak, a Művészetek völgyének, a Budapesti Nemzetközi Gitárversenynek és az Ars Sacra Művészeti Fesztiválnak, részt vett a Budapesti Őszi Fesztiválon, a Nemzetközi Kodály Fesztiválon, a belgrádi Guitar Art Fesztiválon, a Pécsi Zenei Napokon és a Sassariban rendezett "I grandi interpreti della Musica 2013" sorozatán. Meghívásai során fellépett Franciaországban, Olaszországban, Ausztriában és Németországban.

2011-ben a bécsi Musikverein Aranytermében rendezett V. „Summa Cum Laude” Nemzetközi Ifjúsági Fesztiválon az együttes vonószenekari kategóriában első díjat nyert, "kiemelkedő sikerrel" minősítve. 2012-ben kiérdemelte a magyar Junior Prima díjat, melyet először vehetett át zenekar a díj történetében. 2015-ben a zenekar a Hungaroton kiadó gondozásában elkészítette első önálló lemezét, melyen Mozart művei szerepelnek. A várhatóan 2019-ben megjelenő újabb lemezük Dohnányi és Csajkovszkij vonósszerenádjait szólaltatja meg.

A kamarazenekar olyan neves művészekkel lépett fel, mint Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Kirill Troussov, Giovanni Guzzo, Fejérvári Zoltán, Sir James Galway, Klenyán Csaba, Rados Ferenc, Rohmann Ditta, Rohmann Imre, Rolla János, Stuller Gyula, Várjon Dénes, Várdai István, Vásáry Tamás és Vigh Andrea.


IMG_3033.jpg

SZIGETI QUARTET

A SZIGETI QUARTET 2017-ben alakult friss formáció, melyben páratlan muzsikusok találtak egymásra. Primáriusuk, Nagao Haruka számos nemzetközi verseny győzteseként (legutóbb a Gianluca Campociaro International Music Competition, 2016) és díjazottjaként 2016 óta a Magyar Állami Operaház koncertmestere. A két belső szólam képviselője, Stankowsky Nóra (a 2010-es Montserrat Alavedra Kamarazenei Verseny I. helyezettje) az Operaház szólamvezetője, valamint Ludmány Dénes, aki 2007 és 2011 között a spanyol Quiroga Vonósnégyes tagja és a Zaragozai Zeneművészeti Főiskola kamarazene tanára, 2018-ig az Operaház szólóbrácsása,majd a Nemzeti Filharmonikus Zenekar tagja.

Rózsa Richárd, az együttes csellistája, a MÁV Szimfonikusok cselló szólamvezetője, és a Chamber Orchestra of Europe állandó kisegítője, rendszeres fellépője a hazai és nemzetközi kamarazenei életnek. Eddig olyan partnerekkel játszott, mint Maxim Vengerov, Gulyás Márta, Rolla János vagy Gustav Rivinius.


Kállay.jpg

KÁLLAI VONÓSNÉGYES

A KÁLLAI VONÓSNÉGYES (Kállai Ernő, Szajkó Géza, Dráfi Kálmán és Balázs István) 2015-ben debütált a Zeneakadémia Solti Termében Haydn, Bartók és Dohnányi műveivel. Megalakulásuk után mindössze fél évvel második díjat nyertek a milánói Societa Umanitaria Nemzetközi Zenei Versenyen, majd 2016-ban első díjat a Weiner Leó Kamaraversenyen. Kállai Ernő elkötelezett kamarazenészként olyan mesterektől tanulhatta a vonósnégyes repertoárt, mint Earl Carlyss a Juilliard Quartettből vagy Merry Peckham a Cavani Quartettből, de a vonósnégyes dolgozott együtt Devich Jánossal és Takács-Nagy Gáborral is. A kvartett olyan nagy múltú helyszíneken lépett fel, mint a Zeneakadémia, a Vigadó, a Művészetek Palotája, az Erkel Színház, a MOM Kulturális Központ, a Magyar Rádió Márványterme, az Óbudai Társaskör vagy a Fuga, de játszottak a veszprémi Auer Fesztiválon, a Zempléni Fesztiválon és a Quartettissimo Fesztiválon is. Egyesítve az amerikai és magyar iskolákat a Kállai Vonósnégyes egyedi interpretációi megidézik a kamarazene aranykorát.


kODÁLY.png

KODÁLY VONÓSNÉGYES

A vonósnégyes 1966-ban alakult a Liszt Ferenc Zeneakadémia növendékeiből, KODÁLY Zoltán nevét 1972-ben vette fel. A magyar vonósnégyes-kultúra képviselői a hazai és külföldi pódiumokon. Az elmúlt évtizedekben sikerrel turnéztak majdnem minden európai országban, Amerikában, Japánban, Kínában, Indiában, Ausztráliában, Új-Zélandon. Hanglemezre vették többek között az összes Haydn, Beethoven és Schubert kvartettet.

Az együttes életében kiemelten fontos Kodály Zoltán életművének bemutatása, valamint más magyar szerzők műveinek előadása. A vonósnégyes jelenlegi tagjai: Falvay Attila hegedű, Bangó Ferenc hegedű, Tuska Zoltán brácsa, Éder György gordonka.


A tavalyi BQW-fesztivál képekben:

Fotók: © Pintér Balázs 2019


BQW corporate identity / logo / graphic design © Váray Péter 2018-2020


Riport G. Horváth Lászlóval a 2019-es Schubert BQW kapcsán